fallback

Пръстовият отпечатък в болниците официално отиде в историята

В Държавен вестник бе обнародвано решението на ВАС за отмяна на пръстовия идентификатор

14:00 | 07.04.17 г. 4

От днес болниците окончателно могат да прекратят използването на регистрационната система с пръстов отпечатък. В Държавен вестник бе обнародвано решението на Върховния административен съд (ВАС) за отмяна на пръстовия идентификатор.

Текстът бе записан в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ и беше валиден от началото на ноември миналата година.

От този момент нататък болниците не могат да искат регистрация на пациентите посредством пръстови отпечатъци, съобщиха от Центъра за защита на правата в здравеопазването. Пациентите вече ще влизат в лечебни заведения само с лична карта. 

Здравната каса от своя страна няма право да отказва плащане на болници, ако не регистрират с пръстова идентификация.

След като решението вече е официално, се очаква директорите на болници да заведат искове в съда за обезщетения във връзка с похарчените от тях пари за системата. Намерения заявиха и частни, и общински лечебни заведения.

На първа инстанция ВАС обяви разпоредбата за нищожна, като постанови, че въвеждането на регистрация чрез пръстова идентификация не е следствие от разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), а е на практика ново, несъществуващо в закона субективно материалноправно задължение за електронна идентификация на осигурените лица под наименование „електронна автентификация“. По-късно петчленен състав на съда потвърди решението на първата инстанция с мотив, че е правилно, обосновано и законосъобразно.

Идентификацията с пръстови отпечатъци беше въведена от бившия здравен министър Петър Москов. За внедряването на пръстовия отпечатък в болниците НЗОК плати близо половин милион лева, а болниците закупиха със собствен бюджет четците.

Целта на механизма беше повишаване на контрола в лечебните заведения и спестяване на средства на здравния фонд.

Веднага след въвеждането на пръстовата идентификация обаче лекари и пациенти сигнализираха, че отпечатъците затрудняват приема им в болница.

Впоследствие новият здравен министър Илко Семерджиев изнесе аргументи за икономическата неефективност на механизма.

Предстои и окончателното решаване на въпроса с пръстовата идентификация в лечебните заведения за извънболнична помощ и аптеките. Въвеждането на тази регистрационна система бе отложено с нормативни промени от служебния здравен министър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:11 | 14.09.22 г.
fallback